Dataverzoek
- Titel:
- Ontvangers van IKC subsidies
- Aangevraagde data:
- Ik wil graag gegevens opvragen over de ontvangers van de IKC-regeling (Indirecte Kosten Compensatie).
Specifiek ben ik op zoek naar een dataset met een vergelijkbare structuur en variabelen als de dataset “Financiële Instrumenten”, maar waarin de specifieke subsidieregeling wordt geïdentificeerd (bijv. “IKC”) in plaats van samengevoegd onder de algemene categorie “Subsidies (regelingen)”.
De gevraagde data bevatten bij voorkeur: jaar van subsidietoekenning, bedrijfsidentificatie (bijv. KvK-nummer), sector- of activiteiten¬code, locatie (postcode / gemeente / provincie), toegekend bedrag en type subsidie of regeling (IKC).
- Aangevraagde periode:
- 01-01-2013 tot 11-03-2024
- Gebruik:
- De data zullen worden gebruikt voor academisch onderzoek in het kader van mijn promotietraject aan de Universiteit Utrecht.
Mijn onderzoek richt zich op de effecten van klimaatbeleids¬mixen op bedrijven in Nederland, in het bijzonder op hun productie-, emissie- en locatiebeslissingen. In dit kader is de IKC-regeling van groot belang.
Ik ben voornemens de opgevraagde data te koppelen aan microdata van het CBS. Deze koppeling heeft meerdere voordelen: ze maakt diepgaandere analyses mogelijk en garandeert dat de data uitsluitend worden geanalyseerd binnen een beveiligde data-omgeving, met inachtneming van de procedures die onder andere de anonimiteit van bedrijven waarborgen.
De gevraagde dataset zal helpen te bepalen welke bedrijven deze subsidies hebben ontvangen. Dit maakt een causale analyse mogelijk betreffende de effectiviteit van de regeling en haar interactie met het EU ETS en andere Nederlandse energie- en klimaatmaatregelen. Het onderzoek is niet-commercieel en uitsluitend bedoeld voor wetenschappelijke doeleinden.
- Impact:
- De beschikbaarheid en het gebruik van deze data maken hoogwaardig onderzoek naar de effectiviteit van het Nederlandse energie¬transitie¬beleid mogelijk. In dit specifieke geval zou het de uitvoering van robuuste econometrische analyses naar de effecten van beleids¬mixen in de energietransitie op het laagst mogelijke detailniveau toestaan. De onderzoeksresultaten kunnen bijdragen aan de verdere ontwikkeling van toekomstig beleid voor industriële decarbonisatie.
Wat heb je zelf gedaan?
- Wat is je probleem om data te vinden?:
- Data is er maar voldoet niet
- Welke data is wel beschikbaar?:
- Tot op heden heb ik de beschikbare subsidiedatasets geïdentificeerd en geanalyseerd, met name Financiële Instrumenten 2017–2024 en Rijkssubsidies 2013–2018. Beide datasets bieden inzicht in de toekenning van subsidies in de loop der tijd. Gezamenlijk geven deze bronnen een gedeeltelijk overzicht van de subsidieverdeling, zij het met verschillende niveaus van detail en volledigheid.
- Waarom is deze data niet geschikt/voldoende?:
- Hoewel de genoemde datasets waardevolle informatie bevatten, vertonen ze ook belangrijke beperkingen. Er ontbreken gegevens en er zijn inconsistenties tussen de datasets. Zo bevat het IKC-programma in 2017 volgens de Rijkssubsidies-dataset 92 waarnemingen, waarvan er slechts één voorkomt in de Financiële Instrumenten-dataset. Bovendien worden in de Financiële Instrumenten-dataset ontvangers vaak geanonimiseerd en worden subsidies geaggregeerd onder brede categorieën, wat het moeilijk maakt om specifieke regelingen zoals de Subsidieregeling Indirecte emissiekosten ETS (IKC) te analyseren.
Ik ben op zoek naar data die gestructureerd is op een vergelijkbare manier als de Rijkssubsidies 2013–2018-dataset, die ik bijzonder nuttig vond vanwege de duidelijke identificatie van ontvangers en de gedetailleerde classificatie van subsidies. In die dataset zijn ontvangers niet geanonimiseerd, wordt de IKC-regeling consequent aangeduid als “Subsidieregeling Indirecte emissiekosten ETS”, en wordt elke subsidie afzonderlijk geregistreerd in plaats van samengevoegd onder een algemene categorie zoals “Subsidies (regelingen)”.
- Wat heb je zelf al gedaan om de data te vinden?:
- Tot nu toe heb ik de beschikbare subsidiedatasets onderzocht en hun beperkingen in kaart gebracht. In het bijzonder heb ik de datasets Financiële Instrumenten 2017–2024 en Rijkssubsidies 2013–2018 geanalyseerd. Hoewel deze datasets waardevolle informatie bevatten, kennen zij zowel ontbrekende gegevens als waarnemingen die de bruikbaarheid beperken.
Voor zover mij bekend, is er momenteel geen openbaar beschikbare dataset die IKC-ontvangers over meerdere jaren expliciet identificeert.